18 Aralık’ta İzmir’de “Ücretli Kölelik Düzenini Yıkmak İçin Birleşelim!” Çağrısını Yükselttik

18 Aralık’ta İzmir’de “Ücretli Kölelik Düzenini Yıkmak İçin Birleşelim!” Çağrısını Yükselttik

18 Aralık Pazar günü, Emekçilerin Seferberliği İçin Bağımsız Aday diyenler olarak devrimci sosyalist akımlarla birlikte Alsancak’ta düzenlenen asgari ücret eyleminde “Ücretli Kölelik Düzenini Yıkmak İçin Birleşelim!” çağrısını yükselttik. Eylemin basın açıklamasında, insanca yaşanacak bir ücret için mücadele etmenin önemi vurgulanarak asgari ücretin sefalet ücreti olduğu belirtildi.

Bizler asgari ücretin belirlenmesinin siyasi bir sorun olduğunu vurguluyoruz. Çünkü işçilerin kendi sorunlarının çözümünü devletin icazetinden geçmiş bürokratlara bıraktığında başlarına neler geldiğini görüyoruz, biliyoruz… Daha da önemlisi, bugün asgari ücretle çalışanların büyük bir çoğunluğu işçi sınıfının sendikasız ve sigortasız kesimlerinden oluşuyor. İşçilerin örgütsüz, küçük işletmelerde çalışan kesimlerinin, kendi ekonomik çıkarları için örgütlenmesi için bile öncesinde siyasi bir süreç başlatmamız gerekli. Bugün de aslında bize gereken bu siyasi mücadelenin ta kendisi.

O yüzden haykırıyoruz: İşçilerin bağımsız siyasi hattında bir mücadele vermeyenler, asgari ücretin yükselmesi için de işçi sınıfını örgütleyemezler, savaştıramazlar! Kurtuluşumuz ancak kendi kollarımızda!