Emekçilerin Seferberliği İçin Bağımsız Aday Diyenler İstanbul’daki Tanıtım Toplantısı İle Yola Çıktı

Emekçilerin Seferberliği İçin Bağımsız Aday Diyenler İstanbul’daki Tanıtım Toplantısı İle Yola Çıktı

Emekçilerin Seferberliği için Bağımsız Aday kampanyamızın başlangıcı olarak tanıtım toplantımız 11 Aralık Pazar günü Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda bağımsız cumhurbaşkanı adayı Çetin Eren’in yanı sıra Emekçilerin Seferberliği için Bağımsız Aday diyenler adına ihraç kamu emekçisi Çağdaş Yazıcı da konuşma yaptı.

Çağdaş Yazıcı, konuşmasında kampanyanın temel amacının siyasi gerçekleri kitlelere ulaştırmakla beraber devrimci kaygılar taşıyan kesimlere emekçi seferberliğinin mümkün olduğunu göstermek olduğunu, Millet İttifakı’nın seçmeni haline getirilmeye çalışılan emekçilerin burjuva partilerine ve onlara yedeklenen siyasetlere mahkûm olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı adayımız Çetin Eren ise yaklaşık yirmi küsur yıldır devrimci mücadele içinde bir komünist olarak bulunduğunu belirterek konuşmasına başladı. Devrimcilerin temel sorumluluklarının, sadece siyasi gerçekleri açıklamak değil, emekçilerin bağımsız siyasal hattını bir seçenek olarak işaret etmek ve bunun arkasında eylemli bir şekilde durmak olduğunu ve bu sorumluluk bilinciyle 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğunu açıkladı.

Konuşmasında tıpkı 2019’da belediye başkanlığı seçimlerinde bağımsız adaylar Güldes Önkoyun ve Yalçın Yanık’ın çalışmasındaki gibi işçilerin, emekçilerin, kadınların, Kürdlerin, Alevilerin sesini yükseltmek için, hükümete karşı bir seferberlik ihtiyacına işaret etmek için aday olduğunu belirtti. Bu sorumluluğu üstlenecek ve ‘Her iki turda da düzen partilerine oy yok,’ diyen başka bir aday çıktığı takdirde onun lehine adaylıktan çekileceğini ifade etti.

Emekçilerin seferberliği sonucunda yeni bir anayasa yapmak isteyenlerle 12 Eylül’cülerin uzlaşamayacağını vurguladı. Kürd ulusunun kendi kaderini tayin hakkının demokratik bir tutumun olmazsa olmazı olduğu,  siyasi tutsaklara özgürlük, diyanetin kapatılması gerekliliği konusunda görüşlerini de açıkladı.

Konuşmaların ardından kampanya ve adaya yöneltilen sorulara cevap verildi. Daha sonra destek konuşmaları için 2019 belediye başkanı adayı Yalçın Yanık ve KöZ dâhil olmak üzere kurum ve kişilere söz verildi. Bir dizi farklı kesimden kampanyaya destek açıklaması yapıldı. Basın toplantısından sonra çalışmada yer almak isteyen gönüllülerle çalışmayı planlamak için bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Koordinasyon toplantısı kampanyaya desteğini sunacağını belirten herkesin katılımıyla gerçekleşti.